Історія контрольно-касових апаратів

Історія контрольно-касових апаратів

Подейкують, що касовий апарат ускладнює життя багатьом підприємцям, проте мало хто знає, що перший касовий апарат був винайдений саме власником бізнесу, власником, який за допомогою цього пристрою поклав край розкраданням та халатності серед продавців та зробив свій бізнес стабільним та прибутковим.

Багато століть торговці не могли з точністю визначити власні доходи. По-перше, для цього потрібно було вести гросбухи з урахуванням надходжень та продажів, що робив далеко не кожен підприємець, а по-друге, відомості у цих гросбухах зазвичай не відповідали дійсності: дані, що надаються власникам найманими продавцями, клерками, прикажчиками та службовцями були неповними або недостовірними. При цьому, у власника підприємства не було жодної можливості викрити своїх підлеглих у несумлінності. Це відкривало широкі можливості для розкрадань, особливо у тих випадках, коли товарообіг був великим, а продавці або буфетники розплачувалися з покупцями з власної кишені або з каси. Саме у такій ситуації опинився господар маленького кафе в американському місті Дейтон, штат Огайо, Джеймс Рітті.

Він був надзвичайно здивований, виявивши, що його заклад, незважаючи на велику кількість відвідувачів, майже не приносить доходу. Як з’ясувалося, причиною тому було дрібне злодійство серед співробітників, які не могли втриматися від спокуси запустити руку у грошову скриньку.

Рішення проблеми прийшло несподівано. Засмучений Рітті відправився відпочивати в Європу та прогулюючись по судну, забрів у машинне відділення, де звернув увагу на пристрій, який автоматично відлічує кожен оберт рухового валу. Рітті осяяла щаслива думка, що подібний пристрій може фіксувати кожну покупку у барі або кафе.

Джеймс Рітті негайно повернувся у Дейтон, де разом з братом сконструював найпростіший касовий апарат, запатентований 4 листопада 1879. У першій моделі кожна торгова операція фіксувалася на диску.

Пізніше з’явився спеціальний індикатор, що дозволяв і касирові, і покупцеві бачити вартість покупки. Тепер, після того як індикатор показав суму, яку продавець повинен був покласти у касову скриньку, спокуса що-небудь приховати стала значно меншою.

Рітті також придумав пристосування, яке фіксувало кожну грошову операцію на паперовому рулоні. Тепер господар міг звірити суму готівки у касі з сумою, позначеною на рулоні, і точно дізнатися, скільки зроблено покупок за день. Кафе між тим, стало приносити хороший дохід не тільки через «чесності» буфетників, але й через наявність незвичайного апарату, який збирав натовпи цікавих перехожих. Згодом винахід Рітті отримав назву «Непідкупний касир Рітті». Спочатку Джеймс Рітті серйозно вирішив зайнятися виробництвом та продажем касових апаратів. Разом із братом він почав виготовляти касові апарати у себе вдома. Але робота виявилася складнішою та більш клопітною, ніж вони припускали та незабаром Рітті віддав перевагу спокійній, налагодженій ресторанній справі. Він продав бізнес по виробництву касових апаратів разом із патентом всього за $1000 винахіднику Джону Паттерсону.

Новий власник патенту у свою чергу придумав дзвіночок, дзвенів він, коли скриня для грошей висувалася, а також пристосування для друку чека покупцеві. Тепер, щоб отримати доступ до вмісту скрині, доводилося фіксувати кожну оплату товару. «Дзвіночок дзенькає, значить, покупка зроблена», — говорили американці. Джон Паттерсон виявився не тільки обдарованим інженером-винахідником, але й розробником нової глобальної стратегії організації торгівлі. У 1884 Джон Х. Паттерсон заснував компанію National Cash Register Company (NCR), яка випустила перший повноцінний механічний касовий апарат.

У той час за межами маленького американського містечка ніхто ще не чув про касові апарати, і Паттерсон почав активно пропагувати новий метод торгівлі та висміювати старий, заснований на приблизному розрахунку. Він відкрив першу у світі школу з підготовки продавців. Навчання проводилося коштом компанії; були також організовані регулярні зустрічі з обміну досвідом — з’їзди продавців. Паттерсон наполягав на таких речах, як хороше знання продавцями продукції, що виставляється та їх зовнішньому вигляді. Під девізом «Це окупається!» він склав вартісну програму по організації побуту та дозвілля власних службовців. Поступово контрольно-касові апарати стали користуватися популярністю не тільки у Сполучених штатах Америки, але й у всьому світі. Касовий апарат продовжував удосконалюватися, незабаром Паттерсон винайшов пристосування для друку чека покупцеві. Також були винайдені пристосування, що дозволяють завідувачеві складу автоматично отримувати відомості про загальну кількість проданих товарів, про товари, що продані кожним продавцем, кожним відділом, про всі проведені торгові операції. Ці винаходи викликали революцію у сфері обліку комерційних операцій.

У Києві касові апарати з’явилися тільки наприкінці XIX ст.: нові технології привнесли європейські торговці. Спочатку касовий апарат призначався для великих ресторанів, але використовувався й у торгівлі.

Механічні касові апарати змінили електромеханічні моделі. У цих апаратах касиру вже не потрібно було крутити ручку, цю операцію виконував електродвигун.

По мірі розвитку електронної техніки електромеханічні моделі змінилися електронними касовими апаратами з різними моделями принтерів: матричні, барабанні, термопринтери. Також стався розподіл на касові апарати та комп'ютерні касові системи.

Задати питання

Що ще почитати по темі

Telegram Vostok.UA Viber Vostok.UA