Штрих-код: 1D або 2D?

З технологією, яка передувала 2D штрих-кодам, добре знайомі всі відвідувачі супермаркетів. Їх каси оснащені сканерами для зчитування лінійних штрих-кодів. Спочатку лінійні (або 1D) коди були розроблені для відстеження вагонів, але потім отримали широке застосування у процесі маркування споживчих товарів.

Лінійний штрих-код

Одномірний штрих-код дозволив автоматизувати касові системи, щоб виключити помилки при ручному введенні ціни товару. Друк штрих-коду не вимагає особливих зусиль. У цій справі не обійтися без обладнання, яке називається принтер етикеток.

Більшість сучасних сканерів розпізнає всі стандартні лінійні штрих-коди, які вже майже як 20 років прийняті як загальноєвропейські стандарти. Двомірні коди такі, як Aztec, DataMatrix, QR — можуть зчитуватися тільки 2D-сканерами (наприклад, Motorola DS3678 або Argox AS-9500).

Якщо ваш бізнес роздрібна торгівля, тоді достатньо лазерного сканера, оскільки ви маєте справу переважно з лінійним штрих-кодом. Лінійні штрих-коди містять обмежений обсяг даних. Крім того, вони легко можуть бути зіпсовані, а дані не доступні для зчитування. Якщо сфера діяльності вашого підприємства промисловість або виробництво, то у вас може виникнути потреба переходу на 2D-коди.

Головний недолік лінійних штрих-кодів — не читаність при пошкодженні лінії штрих-коду. У двомірних кодах інформація закодована з «надлишком». Двомірний код може читатися при значних пошкодженнях. Також важливою є можливість в 2D код закодувати більший обсяг інформації, наприклад, посилання на сайт або сторінку зі специфікацією продукції.

2D штрих-код

2D штрих-код — це графічне зображення, яке зберігає унікальну інформацію. Двомірний код дозволяє кодувати тисячі символів — набагато більше, ніж 10-20 символів у лінійному штрих-коді. Двомірний штрих-код дозволяє відновити або скорегувати інформацію навіть у тому випадку, якщо його поверхня буде ушкоджена.

Винахід 2D штрих-кодів відкриває найширші можливості для користувачів мобільних телефонів з камерами. Справа у тому, що 2D штрих-код дозволяє перетворити телефон у сканер.

Зчитування QR-коду

Спеціальна програма у телефоні декодує 2D штрих-код, перетворює у гіперпосилання та пропонує відкрити інтернет-сторінку з докладною інформацією про товар. Процес займає лічені секунди та повністю виключає необхідність ручного введення інтернет-адреси, що зробити на ходу скрутно.

Все більше компаній переконуються у необхідності впровадження 2D штрих-коду. Друкована та зовнішня реклама, упакування продуктів, реклама у місцях продажів — штрих-коди на цих носіях допомагають залучати покупця у діалог та забезпечують йому доступ до корисної інформації.

2D штрих-код стає незамінним у наступних сферах діяльності:

При всіх перевагах 2D кодування у лінійних штрихових кодів теж є майбутнє. Сканери лінійних штрих-кодів значно дешевше 2D сканерів. При автоматизації документообігу та обліку (штрих-код у документах) вигідніше та простіше застосовувати лінійні штрих-коди.

Плануючи впровадження штрихового кодування, необхідно враховувати технічне забезпечення, закладати у бюджет вартість 2D сканера. Оптимальним є використання 1D та 2D кодування. У лінійних штрихових кодах кодуються номери документів, артикули, товарні позиції, номери партій, серійні номери. У 2D кодах додатково можна закодувати посилання, код замовлення, перелік вкладень, пряме маркування DPM (можливе тільки в 2D!). Для стандартизації штрихових кодів рекомендуємо отримати штриховий код на продукцію та долучитися до всесвітньої системи GS1.

Задати питання

Що ще почитати по темі

Товари

Telegram Vostok.UA Viber Vostok.UA