RFID на складі
Застосування RFID-технології на складі
На складі можуть використовуватись різні схеми обліку та контролю, засновані на RFID-технології.
Основні варіанти використання RFID-ідентифікації:
- RFID-портали (або «гейти»);
- мобільні навантажувачі з RFID-системами;
- ручні RFID-зчитувачі;
- RFID-маркування.
Як правило, RFID-ідентифікація не повністю замінює штрихове або QR-кодування, а доповнює їх — для прискорення операцій обліку та «фоновго» контролю. Це дозволяє значно зменшити кількість помилок і, що найголовніше, у фоновому режимі отримувати дані про місцезнаходження вантажів.
Оснащення складу RFID-системою починається з маркування. Стелажні місця зберігання — ряди, полиці, комірки — обладнуються RFID-мітками. Завдяки тому, що пасивні RFID-мітки недорогі, «координатна сітка» може бути максимально детальною.
Щоб «координатна сітка складу» запрацювала, необхідно оснастити RFID-системою мобільні навантажувачі. При переміщенні продукції у палетах або контейнерах можна точно відстежити номер мітки тари та номер мітки комірки. Для цього встановлюються дві антени: одна зчитує мітку переміщуваного вантажу, друга — мітку комірки зберігання. Додатково можна встановити третю антену для контролю переміщення навантажувача за рахунок зчитування підлогових RFID-міток.
Важливо! Впровадження RFID-системи на складі не замінює WMS, а доповнює її технологією радіочастотної ідентифікації. Для ефективної роботи знадобиться модернізація програмного забезпечення WMS або ERP-системи підприємства (контуру складського обліку).
Повний RFID-контроль складського приміщення забезпечується тоді, коли всі осередки та зони зберігання, а також тара промарковані RFID-мітками, а вся складська техніка для переміщення вантажів (вилочні навантажувачі, штабелери, рокли) оснащена RFID-зчитувачами. В ідеалі RFID-система, крім інтеграції з WMS-системою, додатково інтегрується із системою позиціонування складської техніки та співробітників. На додаток до цього потрібна інтеграція із системою відеоспостереження. Тільки за такого комплексного підходу можна забезпечити повний контроль роботи складу на основі RFID-міток та подій у WMS-системі.
Контрольні точки на воротах.
Контрольні точки (вхід і вихід) на одних воротах.
Якою б перспективною не виглядала технологія RFID для оперативного обліку та збору замовлень на складі, все має бути промарковано штриховими кодами: товар, місця зберігання, тара. Порядок збору замовлень і контролю може бути таким: спочатку сканують номер місця зберігання товару, потім штриховий код на упакуванні товару, потім код ящика, у який покладуть замовлення. Програма відзначає, де, що було взято та додає новий пункт до замовлення. RFID... залежно від того, яка схема застосування цієї технології працює, програма обліку очікує номер мітки скриньки із зібраними замовленнями або номери міток товару та номер ящику. Після проходження контрольних воріт (антен) програма підтверджує правильність збору замовлень і відправлення його на ділянку упакування.
Для маркування продукції, пакування, транспортної тари застосовуються різні види RFID тегів. Для маркування продукції, в основному застосовуються етикетки, котрі містять RFID мітку. Друк інформації на цих етикетках виконується за допомогою RFID-принтеру — це звичайний термотрансферний принтер етикеток, оснащений RFID-модулем.
Для транспортної тари використовуються мітки у спеціальних корпусах, що захищають мітку та дозволяють закріпити її на виробі.
Варіант кріплення RFID-мітки на пивних кегах. Для металевої тари застосовуються особливі RFID мітки для металу.
Схеми обліку по RFID мітках на складі можуть значно відрізнятися та комбінуватися зі штриховими кодами.
Наприклад, основний облік продукції ведеться за штрих-кодом, а RFID мітками оснащується транспортна тара і транспорт: піддони, ящики, контейнери, візки, а також навантажувачі та гідравлічні візки. При формуванні замовлень, продукція сканується по штриховому коду і зібрана партія «прив’язується» до мітки піддону. Коли мітка перетинає точку контролю, слід вважати, що вся партія відбула зі складу.