Штрих-код — штриховий код

Штрих-код, повна назва штриховий код — це найпоширеніша технологія цифрової ідентифікації.

Штриховий код (штрих-кодова символіка) являє собою послідовність чорних ліній та білих проміжків чітко визначених розмірів, за допомогою яких відбувається кодування цифрової та іншої інформації у зручній для машинного зчитування формі. Кожна цифра або знак кодується набором штрихів та проміжків за чітко визначеними правилами (стандарт штрих-коду). Для зчитування штрих-коду використовуються сканер штрих коду.

Зчитування штрих-коду сканером

Існує два основні стандарти штрихового кодування — лінійні (одномірні або 1D) та двомірні (2D) символіки штрих-кодів.

Лінійний штрих-код

Двомірний штрих-код

Розшифровка штрих-коду товару

13-розрядний штрих-код системи EAN виглядає так, як показано на малюнку:Лінійний штрих-код

Цифри, поміщені під графічним зображенням у наведеному штрих-коді, несуть у собі наступну інформацію:

  1. дві цифри (іноді буває три цифри) — означають код країни походження, тобто код країни-виробника або продавця продукту. Як правило, код країни привласнюється Міжнародною асоціацією EAN та не складається з однієї цифри;
  2. п'ять цифр — означають код підприємства — виробника або продавця продукції;
  3. п'ять цифр — це код товару, в якому: 1 цифра — найменування товару, 2 цифра — споживчі властивості, 3 цифра — розміри, маса, 4 цифра — інгредієнти, 5 цифра — колір;
  4. одна цифра — контрольна цифра, що використовується для перевірки правильності зчитування штрихів сканером;
  5. іноді вказується ще одна цифра, яка означає знак товару, виготовленого за ліцензією.

Штрих-кодова символіка ITF-14

2D штрих-кодова символіка Data Matrix2D-штих-код

Код Data Matrix від фірми CiMatrix являє собою двомірний код, розроблений для розміщення великого обсягу інформації на обмеженій площі поверхні. Штрих-код Data Matrix може зберігати від одного до 500 символів. Код може масштабуватися від 1-mil щільності до 14-дюймової площі. Це означає, що код Data Matrix має теоретичну максимальну щільність 500 млн символів на дюйм! На практиці, реальна щільність істотно обмежується роздільною здатністю друкуючих пристроїв (принтерів штрих-коду) та сканерів.

Код Data Matrix не так чутливий до дефектів друку, як традиційний штрих-код. Схема кодування Data Matrix має високий рівень надмірності, це дозволяє зберігати читаність коду при його частковому пошкодженні або втраті частини коду. Data Matrix застосовується для маркування невеликих предметів, таких як електронні елементи: процесори, мікросхеми, друковані плати, також для маркування електронних приладів, наприклад — мобільних телефонів. Докладно про Data Matrix.

Державні стандарти України та керівні нормативні документи зі штрихового кодування та електронного обміну інформацією (EDІ):

Приклад застосування 2D-штих-кода на вході у кафе. У штрих-коді кодуються назва закладу, телефон та адреса сайту. Відвідувачі зчитують інформацію за допомогою мобільного телефону з камерою. Більшість сучасних моделей телефонів розпізнають штрих-код автоматично. Для деяких телефонів знадобиться встановлення додаткової програми.

2D-штих-код

У даний час штрихові коди EAN/UPC лежать в основі всесвітньої системи штрихкодової ідентифікації, функціонування якої забезпечується двома найбільшими спеціалізованими міжнародними організаціями — GS1 (EAN International) та AIM Global. EAN була створена у 1977 році з ініціативи виробників та дистриб'юторів дванадцяти європейських країн. Європейська Товарна Нумерація (European Article Numbering) стала логічним розвитком американської системи штрихкодової товарної нумерації UPC, яка на той час вже використовувалася у США та Канаді. Протягом кількох наступних років до EAN приєдналися країни Європи, Латинської та Центральної Америки, Азіатсько-тихоокеанського регіону. У 2002 році у EAN Іnternatіonal вступила створена у США — Рада по уніфікованому кодуванню UCC (Unіform Code Councіl) та Канадська рада по електронній комерції. Після цього EAN International у 2003 році отримала нове найменування — GS1, тобто «Всесвітня система», тобто стала першою та єдиною організацією зі стандартизації та уніфікації інформаційного супроводу світової торгівлі з всесвітньої системи стандартів EAN • UCC. На 2006 рік серед учасників GS1 — 101 національна асоціація, які представляють 103 країни. В Україні GS1 представлена асоціацією GS1 Ukraine.

QR Code, як і будь-який інший представник двомірних штрих-кодів, використовує матричну символіку та оперує такими властивими йому характеристиками.

Формат:

Тип кодування:

QR Code

Даний QR-код містить таку інформацію: vostok.dp.ua, г. Дніпро, вул. Калинова,87.

Задати питання

Що ще почитати по темі

Товари

Telegram Vostok.UA Viber Vostok.UA