Чому саме ліцензійне програмне забезпечення?

Купити ліцензійне програмне забезпечення

Рівень використання в Україні неліцензійного («піратського») програмного забезпечення у даний час складає близько 87%, повідомила прес-служба Державного комітету зв'язку та інформатизації (ДКЗІ) України.

Серед основних причин широкого поширення у нашій країні практики використання неліцензійного програмного забезпечення фахівці ДКЗІ називають низьку купівельну спроможність споживачів, а також відсутність дієвого механізму захисту прав інтелектуальної власності. За інформацією ДКЗІ, у даний час в органах державної влади України експлуатується понад 40 тис. одиниць програмних продуктів виробництва корпорації «Microsoft», а незабезпечена потреба у подібних продуктах на найближчі 3 роки перевищує 50 тис. одиниць. В Україні щорічно реалізується програмного забезпечення на суму близько 120-140 мільйонів доларів, з них легального — тільки на суму від 25 до 35 мільйонів доларів. Втрати бюджету від недоотриманих податків складають близько 30 мільйонів доларів на рік.

— Яке програмне забезпечення підлягає ліцензуванню?

— Відмінні ознаки ліцензійного програмного забезпечення — оплата за використання програмного продукту протягом обумовленого періоду часу. На підтвердження внесення оплати правовласник підписує з користувачем угоду, яка фактично і є ліцензією (ліцензійною угодою). Таким чином, ліцензуванню підлягає те програмне забезпечення, в якому вимагається підписання угоди з правовласником і по якій, як правило, правовласник дає право користування своїм продуктом іншій особі, а також бере на себе зобов'язання захисту користувача від технологічних і юридичних ризиків. Тобто, крім придбання прав користування інтелектуальною власністю правовласника, покупець платить гроші ще й за гарантії. Серед програмного забезпечення, яке підлягає ліцензуванню, можна назвати ПЗ таких виробників, як Microsoft, IBM, Oracle, Symantec, Kaspersky Lab, Corel та інших відомих виробників. Не підлягає обов'язковому ліцензуванню ПЗ, яке розповсюджується вільно, а саме: деякі версії Linux, UNIX Free BSD, Open Office та ін.

— На підставі яких нормативних актів здійснюються перевірки на предмет використання в організаціях ліцензійного програмного забезпечення? Яка система штрафних санкцій існує та в якому випадку використовується такий вид покарання, як позбавлення волі?

— Підставою для проведення перевірки можуть бути: загальний нагляд за дотриманням законодавства органами прокуратури — Закон «Про прокуратуру», при проведенні оперативно-розшукової діяльності підрозділами МВС, при цьому, має бути оперативно-розшукова справа; у рамках дослідчої перевірки, відповідно до ч. 4 ст. 97 КПК України, у рамках порушеної кримінальної справи, у межах провадження у справі про адміністративні правопорушення, а також у рамках цивільного (господарського) процесу. Притягнення до відповідальності за використання неліцензійного програмного забезпечення здійснюється на підставі Кримінального кодексу України (ст. 176) та Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст. 51-2).

— Як може визначити контрольний орган, що за операційна система (ліцензійна чи ні) встановлена на ПК? Які документи, наклейки або диски повинні бути у наявності?

— Як правило, визначення наявності ліцензій на програмне забезпечення, встановлене на підприємстві, здійснюється на підставі надання компанією документів, які можуть це підтвердити. До них відносяться бухгалтерські документи, що підтверджують придбання ПЗ (рахунок-фактура, платіжне доручення, накладна про отримання програм, податкова накладна), підписана ліцензійна угода з правовласником, голографічні наклейки, ліцензійні диски, з яких здійснювалося встановлення. Крім того, контрольні органи можуть вимагати сертифікат компанії, у якої придбано ПЗ. Він служить підтвердженням легального ввезення ліцензійного програмного забезпечення в Україну.

Отже, нижче перераховані основні аргументи, які служать відповіддю на питання — Чому саме ліцензійне програмне забезпечення?

  1. Робота з неліцензійним програмним забезпеченням (ПЗ) суперечить вимогам законодавства про дотримання прав інтелектуальної власності та може привести до кримінальної відповідальності.

  2. При роботі з серйозними проектами, особливо при співпраці з міжнародними організаціями, використання піратського ПЗ не припустимо. Це обумовлено тим, що всі іноземні партнери вимагають наявності сертифікатів на використовуване ПЗ, у зв'язку з чим наявність хоча б на одному робочому місці піратського ПЗ може стати підставою для розриву відносин і втрати вигідних контрактів.

  3. Робота з ліцензійним ПЗ є обов'язковою вимогою для проходження сертифікації організацією на відповідність вимогам міжнародних стандартів ISO.

  4. Тільки ліцензійне ПЗ дає можливість отримання оперативної технічної підтримки у вирішенні будь-яких питань і усунення можливих неполадок.

  5. Користувачі ліцензійного ПЗ мають можливість роботи в Інтернеті, публікації та передачі даних, що особливо важливо у тому випадку, якщо у проекті беруть участь декілька організацій.

  6. Придбання ліцензійного ПЗ дозволяє приєднатися до інформаційно-технічного ресурсу, який надає компанія, що впроваджує ПЗ, яка має досвід впроваджень і постійний контакт з величезною кількістю користувачів з різних галузей.

  7. Користувачі ліцензійного ПЗ можуть бути повністю впевнені у стійкості його роботи, що дає можливість спокійної працювати у серйозних проектах.

  8. Гроші, вкладені у ліцензійне програмне забезпечення, сприяють подальшому вдосконаленню продукту та його підтримці.

Тепер вибір тільки за Вами!

Задати питання

Що ще почитати по темі

запитуйте, ми online
Telegram Vostok.UA Viber Vostok.UA